Kompozyty

Kompozytem jest materiał składający się z dwóch (lub więcej) komponentów różniących się od siebie pod względem chemicznym lub fizycznym. Komponenty te po połączeniu dają materiał o innej charakterystyce niż poszczególne składniki z których się składa. Kompozyt jest materiałem zewnętrznie jednolitym, jednak w jego strukturze wyraźnie widoczne jest wyodrębnienie komponentów, które pozostają niezmienione.

Kompozyty są materiałami wytarzanymi przez człowieka. Najbardziej popularne to kompozyty używane w budownictwie - czyli różnego rodzaju betony, zaprawy. Czasami trudno zdać sobie z tego sprawę, ale kompozyty były wytwarzane już wiele lat przed naszą erą. Przykładem są tu materiały do budowy, czyli cegły gliniane, które w procesie produkcji wzmacniano słomą. Dzięki temu uzyskano bardziej trwały materiał, który nie ulegał szybkiemu kruszeniu.
Największy rozwój materiałów kompozytowych nastąpił w drugiej połowie XX wieku, kiedy to opracowano całą gamę nowych materiałów o niespotykanych dotąd właściwościach. Powstały kompozyty polimerowe na bazie włókien szklanych, węglowych i aramidowych. Ze względu na swoje cechy - materiały lekkie o bardzo dobrych właściwościach mechanicznych zastosowanie kompozytów w przemyśle stało się niemal powszechne. Inne przykłady kompozytów to wzmacniane tworzywa sztuczne, kompozyty metali, kompozyty ceramiczne.

 

Ta strona używa cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Więcej informacji. Rozumiem